מטרתן של התביעות הקטנות הינה להקל על הציבור במקרים בהם יש צורך בהגשת תביעה כספית אשר סכומה נמוך יחסית מתביעות אחרות, בדרך קצרה, מהירה ובעלת יתרונות רבים.

הגשת תביעה קטנה הינה בדרך כלל במקרים של סכסוכים, צרכנות ומתן שירותים כמו החלפת מוצר, תיקונו של מוצר, ביטול עסקה כלשהי , תביעה כספית וכו'.

את התביעה הקטנה מגישים בבתי המשפט לתביעות קטנות אשר מפוזרים בחלקי הארץ, וצמודים לבתי משפט השלום.

בעת הגשת התביעה, יש צורך בתשלום אגרת בית משפט אשר עומדת היום על 1% מסכום התביעה , סכום נמוך יחסית לתביעה בבית משפט השלום.

כל אדם רשאי לתבוע בתביעות קטנות בתנאי שהוא תובע יחיד ולא חברה או תאגיד , כאשר אומרים אדם הכוונה היא לא רק ליחיד אלא אפשרי גם מצב של צירוף של מספר תובעים לדוגמה: בעל ואישה וכו'.

אדם רשאי לתבוע בתביעה קטנה אם הסכום אינו עולה על 32,200 שקלים חדשים (סכום שמשתנה מדי פעם ופעם), כאשר תובעים בתביעות קטנות ברוב המקרים לא ניתן להיעזר בייצוג על ידי עו"ד שכן התובע מייצג את עצמו בבית המשפט.

על אף שהתביעה היא ללא ייצוג של עו"ד ,רצוי להתייעץ עם עו"ד לקבל ייעוץ משפטי ,לניסוח כתב הטענות, התייעצות ,מה סיכויי התביעה, לבדוק מה כדאי לצרף בתיק וכמובן הכנה לדיון בפני השופט.   עלות סיוע העו"ד בהגשת תביעה קטנה נמוכה מאשר תיק אחר כיוון שלמעשה עזרתו של עורך הדין היא לפני הדיון ובדיון עצמו האדם מייצג את עצמו.

קיימת הגבלה לפיה אין לתבוע יותר מ-5 תביעות קטנות בשנה אחת באותו בית משפט.

את פסק הדין רשאי לתת השופט כבר בסוף הדיון ,אך ייתכן מצבים שיידחה זאת למועד מאוחר יותר.