חוזה שכירות הוא הסכם שנחתם בין "משכיר" שהוא בעל הנכס לבין הצד האחר שנקרא "שוכר" ובמסגרתו המשכיר מתחייב לתת לשוכר את זכות החזקה והשימוש בנכס שנקרא "המושכר",  בתמורה לתשלום דמי שכירות חודשיים.

בטרם חתימה על חוזה שכירות או זיכרון דברים על השוכר לבדוק את מידת התאמת הנכס לצרכיו כמו למשל גודלו,  המיקום שלו ואף את סביבתו. ישנו פתגם בערבית מאוד ישן שאומר "איסאל עאן אלג'אר קבלא אלדאר" שפירושו: שיש לשאול על השכנים לפני הדירה.

בנוסף על השוכר לבדוק בין היתר את  (א) זהות המשכיר האם הוא הבעלים של הנכס הואיל שישנם גם מקרים שנכסים הושכרו על ידי מתחזים למיניהם ובעת שהדבר נודע לבעלי הנכס הם פונו מהנכס דבר שגרם להם לעוגמת נפש ולנזקים כספיים. (ב) האם ניתנה לו אופציה לחידוש החוזה ובאיזה תנאים. יש להיזהר מכל מיני סעיפי אופציה שלפעמים אין להם כל משמעות (ג) האם ניתנת לשוכר האפשרות לקצר את חוזה השכירות עם מתן הודעה מוקדמת, ואילו הגבלות קיימות שעלולות להפריע לכם בעתיד כמו למשל אם הינכם מתכוונים להשכיר חלק מהנכס לדייר משנה,  עליכם לבדוק שאין הגבלה לכך,  ואם יש ברשותכם בעל חיים לבדוק שאין סעיף בהסכם שאוסר החזקת בעלי חיים בנכס.

מבחינת המשכיר בטרם שהוא ישכיר את הנכס עליו בין היתר עליו לבדוק את זהות השוכר והאם הוא מעמיד לרשותו מספיק ביטחונות כמו למשל ערבים מתאימים, צ'קים לביטחון,  ערבות בנקאית, ביטוח לנכס וכדומה. 

מומלץ גם לגשת ביחד עם השוכר לעירייה, לתאגיד המים וחברת החשמל לצורך ביצוע העברת מחזיקים בנכס,  כך שבמידה והשוכר לא משלם את המיסים העירוניים או את חשבונות המים והחשמל החוב יהיה על השוכר ולא על שם הבעלים,  העברת בעלות נעשית בעירייה ובתאגיד המים באמצעות הצגת חוזה שכירות תקף לשנה ובחברת החשמל באמצעות שיחת טלפון ללא צורך בנוכחות פיזית. 

בנוסף על המשכיר להתייחס בחוזה השכירות לגבי הרכוש שנמצא בתוך הדירה ומה הוא מצבו, מומלץ גם לכתוב בחוזה סעיף של קנס כספי לגבי כל יום באיחור בפינוי המושכר ובמידה והינכם מתכוונים למכור את הנכס בעתיד ציינו בחוזה שיש לכם את האפשרות להציג את הדירה לקונים פוטנציאלים בתיאום מראש.

על חוזה השכירות לשקף את רצונות הצדדים להיות ברור והוגן דבר שעשוי לחסוך הרבה מחלוקות בעתיד ולצורך כך מומלץ לפנות לעורך דין בעל ניסיון בניסוח חוזים ולא להסתפק בחוזים סטנדרטים.

לקריאת מאמרים נוספים ניתן להיכנס לאתר משרדנו בכתובת www.fax-law.co.il

לקבלת ייעוץ משפטי ניתן לקבוע פגישה בטלפון 08-9255517  משרד עורכי דין ונוטריון פקס שוקרי

במאמר זה ניתנו דברי הסבר בצורה תמציתית, כללית וחלקית בלבד.

בשום מקרה אין האמור במאמר זה מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטתו.

הסתמכות על האמור במאמר זה הינה על אחריות הקורא.